16 powodów dla których warto mieć dom

Czy warto mieć dom? Ot proste pytanie, przy którym odpowiedź będzie zawsze indywidualna i oparta o własne przemyślenia, skojarzenia czy wyobrażenia. Kto nigdy nie mieszkał w domu będzie snuł domysły, jak to może być będąc właścicielem domu. Ten kto dom użytkował często przywoła obowiązki z nim związane. Zapewne dostrzega w nim również zalety prywatności i intymności. Inaczej o chęci posiadania domu wypowie się pojedyncza osoba, a inaczej rodzina z dziećmi.

Słowem wstępu

W niniejszym wpisie przedstawiam szereg różnych powodów przekonujących ludzi do posiadania własnego domu. Akcentuję zarówno podstawowe potrzeby mieszkaniowe, jak i te o zabarwieniu bardziej emocjonalnym, czy symbolicznym. Chciałbym wielokierunkowo wprowadzić Cię w proces budowania własnej oceny i odpowiedzi na pytanie, czy warto mieć własny dom? W tym wpisie zebrałem różne opinie dotyczące pozytywnej strony posiadania domu w polskich realiach. W kolejnym wpisie zmierzę się z kwestiami budzącymi opór wobec domów. Myślę, że nic tak mocno nie pobudzi do refleksji, jak przestudiowanie zdania innych osób. Wszak cennym jest czerpanie nauki z doświadczeń i błędów osób, które już w dany temat zdążyły się „wgryźć”.

„DOM”

Zanim nieco więcej o polskich racjach związanych z tym czy warto mieć dom, zacznę od określenia pojęcia „dom”. Nie odbieraj tego jak lekcji w podstawówce. Chcę tylko aby teoria zderzyła się tu z praktyką życia codziennego. W końcu każdy z nas „wie” czym jest dom. Odpowiesz sam na to pytanie?

A więc tak dla przykładu. W ujęciu technicznym dom to: „przystosowany pod względem konstrukcyjnym i użytkowym budynek, przeznaczony do celów mieszkalnych”. W ujęciu prawnym użyjemy sformułowania: „nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem mieszkalnym”.

Sucho, twardo, bez emocji.

Wychodząc poza obszar techniczny i prawny, w słownikach języka polskiego i synonimów jest mowa o „mieszkaniu lub pomieszczeniu, w którym się mieszka”, o „miejscu, z którego się pochodzi”, o ogóle spraw związanych z rodziną i gospodarstwem, o ognisku domowym, o cichej przystani, dachu nad głową. Dom jest także przedstawiany w kontekście majątku poprzez zwroty takie jak aktywo, bogactwo, dobytek, majętność czy – tu dość kontrowersyjne jak na nasze czasy określenie – krwawica.

Widać tutaj zdecydowanie zabarwienie emocjonalne.

Potocznie dom traktujemy jako budynek, bardziej przedmiotowo niż emocjonalnie. Gdy z kolei rozwijamy myśl na jego temat, pojawiają się określenia dotyczące schronienia i bezpieczeństwa, ciepła rodzinnego czy miejsca powrotu do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Dlaczego do tego nawiązuje? Bowiem nie stworzyłem tego cyklu jako poradnika stricte budowlanego, czy technicznego. Dom to wyzwania także pozamaterialne i trzeba to sobie uświadomić. Przejdźmy zatem dalej. Spróbujmy skonfrontować powyższe określenia z doświadczeniami praktycznymi.

Dom na co dzień. Inspirujące opinie.

Tak jak wspomniałem mamy spore umiejętności wynajdowania wielu przeróżnych argumentów na ten sam temat. Zasiadłem do tego tematu, zebrałem różne głosy i opinie. Ułożyłem to wszystko w pewne kategorie, które to pełnić mogę rolę drogowskazów przy podejmowaniu decyzji o własnym domu. Zatem zapraszam na poszukiwanie indywidualnej odpowiedzi czy warto mieć własny dom.

Wymarzony dom

Często słyszę od wielu osób,  że marzą o tym, aby kiedyś mieć własny dom. Poza tym stwierdzeniem, z reguły nie pada nic więcej. Samo słowo „marzę” jest już istotnym powodem do tego, aby kiedyś dom posiadać. Nie ukazuje jednak esencji tego, co się za tym kryje. Słowo to traktuję jako wstęp dla znalezienia odpowiedzi, dlaczego dom ma dla Ciebie tak pożądaną wartość. Przecież zbyt banalnym byłoby podjąć decyzję o posiadaniu domu, tylko poprzez powiedzenie sobie: „marzę o własnym domu”. Skoro marzę, to marzę to z jakichś powodów. Jakich?

Mam dobre skojarzenia z domem

Wiele osób wspomina obrazy z pamięci, przywołując piękne domy, wspaniałe lokalizacje, kreśląc pozytywny obraz sielanki związanej z domem. Widać po nich zauroczenie ogrodem, przestrzenią, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Oddziałuje na nich „ilość powietrza, tlenu i światła” z którym się zetknęli. Gdy jednocześnie skojarzenia dotyczą wątku rodzinnego, zbudowany w pamięci obraz silnie oddziałuje na poczucie chęci posiadania domu.

Dom bardzo praktycznie

Na dom można spojrzeć wprost, jako na narzędzie spełniające potrzeby Twojej rodziny. To po prostu dom i nie służy żadnym wzniosłym celom wyższym. To dom w którym dobrze się czujesz, spełnia swoje typowe funkcje mieszkaniowe (takie jak schronienie, zapewnienie bezpieczeństwa), jest łatwy do sprzątnięcia i tani w utrzymaniu.

Dom jako moje miejsce na ziemi

Każdy szuka takiego miejsca, gdzie czuje się dobrze. Pomimo, że człowiek to „zwierzę społeczne” i potrzebuje ludzi, miewa także momenty, gdy chce udać się na własny teren i pobyć sam ze sobą. Dom stwarza ku temu dobre podstawy. Daje na co dzień ten własny skrawek ziemi, tą własną przestrzeń w której możesz poczuć spokój. Twój charakter, nawyki i codzienne życie zapewne wyznaczą lokalizację domu, który będzie stanowił dla Ciebie właśnie to miejsce na ziemi.

Dom a codzienne niedogodności

Dosyć często wspomina się o powodach posiadania własnego domu poprzez doświadczenia w budownictwie wielorodzinnym, powodujące wstręt i niechęć do istniejącego stanu mieszkaniowego. Przeszkadzają nam m.in.:

  • zapijaczone towarzystwo,
  • uciążliwi sąsiedzi tuż za ścianą,
  • psie „niespodzianki” na trawniku pod blokiem,
  • ciasnota,
  • zarysowane auta,
  • brak garażu czy miejsca parkingowego,
  • świadomość tkwiąca w człowieku, że można komuś (sąsiadom) z czymś przeszkadzać i wypada zachować spokój, ciszę, umiar itd.

Dom a poczucie wolności

Posiadanie domu uniezależnia od innych osób czy instytucji. Bierzesz sprawy we własne ręce w wielu aspektach. Nie musisz zastanawiać się nad zdaniem sąsiada za ścianą, gdy masz ochotę uruchomić wiertarkę, czy też obejrzeć głośniej film ze świetnymi efektami dźwiękowymi. Nie musisz konsultować niczego ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową. Masz swobodę w decyzji dotyczącej ogrzewania domu i tego kiedy chcesz go ogrzewać.

Dom daje przestrzeń i komfort

Często podkreślanym argumentem przemawiającym za posiadaniem domu jest stworzenie sobie przestrzeni do codziennego poruszania się pomiędzy ścianami. Rozwój sytuacji życiowej, doskwierająca ciasnota metrażu, mogą powodować naturalną konieczność stworzenia nowej komfortowej przestrzeni. Tą przestrzeń buduje także bezpośrednie otoczenie domu. Tworzysz wówczas własną, nową strefę komfortu i intymności, tworzysz oazę spokoju dla siebie i swojej rodziny.

Dom to poczucie wygody i swobody

Co jest wygodnym, każdy określi samodzielnie. Z pewnością stworzona przestrzeń, metraż, stanowią o wygodzie funkcjonowania. W domu z reguły łatwiej pomieścić wszystko, co pozwala na co dzień komfortowo funkcjonować. Osobne pokoje dla dzieci, salon z jadalnią, wiatrołap, pomieszczenie gospodarcze i garaż mogą wiele uprościć w codziennym życiu. Ile wygody sprawia oddzielna pralnia z suszarnią? Jakże przyjemnym drobiazgiem jest wypakowanie zakupów bezpośrednio z garażu. Jakże cennym jest kilka miejsc postojowych przy domu.

Budując dom możesz znacznie więcej. Możesz zaprojektować to co uważasz za najbardziej wygodne od samych podstaw. Możesz mieć kuchnię z dużym oknem od wschodu, sypialnię z własną garderobą i łazienką, zaciszny gabinet, siłownię, saunę itd. Możesz urządzić dom bez żadnych barier architektonicznych, tak w budynku, jak i wokół niego. Wszystko to możesz zrealizować.

Budując dom zyskujesz swobodę decyzji. Wiąże się to ze skalą przedsięwzięcia, jego kosztami, tempem prac na budowie, wszelkimi materiałami, funkcjonalnościami i estetyką domu. Gdy posiadasz dom, zawsze możesz pomyśleć o jego rozbudowie, czy zmianie pewnych funkcjonalności, np. adaptacji strychu na dodatkowy pokój.

Dom ułatwia rozwijanie pasji

Własny dom upraszcza mocno stworzenie swojego miejsca np. do majsterkowania, pisania, czy grania na perkusji. Może pozwalać żyć i pracować w jednym miejscu. W tym wypadku oszczędza sporą dawkę czasu przeznaczaną na dojazdy pomiędzy domem, a miejscem pracy gdzieś w terenie.

Domowy ogród i kontakt z naturą

Dla wielu to bardzo ważny powód aby mieć własny dom. Obcowanie z ogrodem i dostrzeganie poprzez jego zmiany kolejnych pór roku jest niezwykłą przyjemnością. Podobnie delektowanie się  smakiem własnych malin czy borówek.

Niektórzy odczuwają nieodpartą pokusę stąpania bosymi stopami po trawie uraczonej poranną rosą. Za niezastąpione traktują doznania letnich nocy na tarasie przy niebie pełnym gwiazd, spacery po lesie, nad rzeką, jeziorem, morzem czy po polnej łące. Jakże cennym jest krajobraz roztaczający się nad zamieszkałym miejscem. Taki kontakt z naturą fascynuje.

Posiadanie domu w pobliżu lasu sprzyja kontaktom ze zwierzętami i ptactwem. Sam dom dla osób lubujących się w pieskim świecie, z pewnością będzie stanowił spore ułatwienie do podjęcia decyzji o posiadaniu czworonoga. Kot wokół domu to także częsty obrazek. Postawienie karmnika w ogrodzie z pewnością uprzyjemni Ci widok zimą, gdy odwiedzą go mali goście.

Funkcjonalność ogrodu

Posiadanie ogrodzonej posesji z ogródkiem jest dla wielu rodzin szczególnym powodem posiadania domu. Tworzą one w ten sposób zdrowe i bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci. Z pewnością spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest świetną alternatywą dla telewizji i komputera. Zamknięta posesja generuje również mniej zagrożeń dla dzieci. Własna huśtawka, hamak, leżaki, basen czy zimowy bałwan dostarczają dodatkowych przyjemności.

Wobec najmniejszych pociech, w ciepłym okresie, bardzo cenną jest możliwość drzemki na świeżym powietrzu, a dla opiekuna, jest to niezwykle komfortowe.

Nie sposób pominąć bardziej rozrywkowej funkcjonalności ogrodu, którą wzbogaca taras z letnią kuchnią czy grillem. Świeżo zaparzona kawa, wypita na tarasie wśród zieleni, w promieniach wznoszącego się słońca pobudza organizm i nasz nastrój. Sam taras naturalnie służy także relacjom towarzyskim.

Dom może sprzyjać utrzymywaniu więzi towarzyskich i rodzinnych

Posiadanie domu zdecydowanie ułatwia organizowanie spotkań w gronie bliskich Ci osób. Jeżeli jesteś typem człowieka towarzyskiego i skory jesteś zapraszać do siebie znajomych, Twój dom będzie zawsze gwarny i radosny. Jeżeli nie przepadasz za uczestnictwem w imprezach na zewnątrz, możesz poczuć swobodę w organizowaniu spotkań w swoim kameralnym, kontrolowanym środowisku.

W sezonie letnim, Twój ogród będzie miejscem gdzie spędzisz dużo czasu. Powietrze i przestrzeń sprzyjać będą odwiedzinom znajomych, przyjaciół, rodziny. W okresie świątecznym dom może wypełnić tłumnie rodzina, tworząc wspaniały klimat. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że posiadając dom, tworząc możliwie jak najlepsze warunki dla naszej rodziny, dla rozwoju naszych dzieci, podtrzymujemy wartość rodziny i jej funkcji.

Kominek sercem domu

Szczególna część domu. Słuchając głosów na temat bezwzględnej konieczności posiadania kominka w domu, mam wrażenie, że jest to element magiczny. Wokół niego wiele się dzieje. Umila wieczory, rozgrzewa atmosferę. Raczy iskrami siedzących przy nim obserwatorów, jak i pomaga dogrzać cały dom. Dla wielu osób ma wręcz symboliczne znaczenie. Jest dla nich elementem, bez którego sam dom nie może istnieć.

Budowa domu daje poczucie dumy

Kto nie wybuduje domu nie będzie w stanie zrozumieć tego całego procesu. Finalizując ten proces można poczuć dumę, zwłaszcza, jeżeli podejmujesz się projektu indywidualnego. To właściwie Twoje dzieło, no może ktoś coś niecoś pomógł, gdzieś coś wymurował, otynkował, zainstalował, ułożył itd., ale to Twoje dzieło, Twoja wizytówka. To dowód życiowej zaradności, samodzielności, element sukcesu.

Jest pewnym, że dla wielu osób radością może być sam fakt tworzenia czegoś. Dom jest świetnym celem w tym przypadku. Urządzony z indywidualnym pomysłem, z ogrodem zagospodarowanym we własny sposób, mający swój klimat, będzie zawsze budził skojarzenia z Twoją osobą. Samodzielnie trzeba zadbać aby wnuki mogły przywoływać wspomnieniem mityczny zapach sadu, rąbanie drzewa do kominka, wylegującego się na dachu kota itd., o ile dom pozostanie dalej w rodzinie.

Dom tańszy niż mieszkanie?

Wiele osób uznaje posiadanie własnego domu, za zasadne ekonomicznie. Temat ten jest nieco bardziej złożony i wymaga odrębnego wpisu. Wiedz jednak, że dom ze względu na swój metraż nie koniecznie będzie Cię mniej kosztował. Dobrze technicznie przygotowany dom, skrojony powierzchnią pod Twoje potrzeby, może okazać się racjonalnym ekonomicznie ze względu na cenę utrzymania jednego metra kwadratowego.

Pamiętaj: Kto buduje dom samodzielnie, ma wpływ na jego koszty. Każdy etap budowy jest ważny, zarówno dla kosztu oddania budynku do użytkowania, jak i później podczas jego eksploatacji.

Jeżeli stawiasz sprawę posiadania domu jako „opłacalną ekonomicznie”, musisz zdać sobie sprawę z tego, że sentymenty i marzenia kłócą się z racjonalnością wydatków. Twój dom w tym wypadku powinien odpowiadać rzeczywistym potrzebom, a wtedy będzie to dobra ekonomicznie decyzja.

Dom wyznacznikiem statusu społecznego

Jestem świadomy, że nie każdy się podpisze pod niniejszym powodem. Faktem jednak jest, że są osoby przywiązujące do tego całkiem sporą wagę. Czasami dzieje się to świadomie, czasami nie. Zdarza się, że domy są budowane, nabywane czy też przebudowywane lub modernizowane z powodu pragnień, lub chęci zmiany inspirowanej działaniami sąsiedztwa, a nie dlatego, że faktycznie warto. Bywa oczywiście i tak, że dom sam w sobie, pomimo, iż nie było takiego zamiaru, pozwala podnieść społeczny status.

Trafiłem niegdyś na pewne określenie domu jako luksusu. Dosyć dobrze pasuje do tej części wpisu. Nie muszę się z nim w pełni zgadzać, jednak jego treść warta jest zastanowienia.

Dom jest formą luksusu, a cechą luksusu jest to, że jego konsumpcja namacalnie nigdy się nie zwraca.

Podsumowując

Każdy żyje tak jak lubi. Jeden preferuje mieszkanie, drugi dom. Ktoś preferuje życie w mieście, ktoś inny pod miastem, kolejny na wsi. Każdy musi znaleźć swoje miejsce. Każdy musi określić swój poziom komfortu i wygody. Najważniejsze to zachować równowagę pomiędzy posiadaniem a radością z życia. Kto planuje przeprowadzkę do własnego domu, doświadczy nieco innej codzienności. Będzie inaczej, może bardziej swobodnie.

Ja swojej radości upatruję w ucieczce z centrum miasta. Doświadczam większego spokoju. Mam wrażenie, że nieco wolniej biegnie tu czas. Wyglądając przez okno nie widzę ścian bloków, samochodów w korku czy ruchliwego targowiska. Tu jest po prostu ładnie. Przestrzeń naprawdę robi swoje. To na dziś jest moje miejsce na ziemi.

Pozdrawiam z zacisza własnego domu.

 

Dziękuję, że dotarłeś aż tutaj. Może zostaniesz czytelnikiem na dłużej? Kolejny wpis już niebawem.

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Zapisz się do newsletter’a!

Proszę czekać...

Dziękuje za zapis do newslettera!

Jeśli podobał Ci się ten wpis będę wdzięczny za jego udostępnienie. Nie mam co ukrywać, że polubienie strony na Facebooku i każdy komentarz na blogu są dla mnie wielką motywacją do dalszej pracy.

Powiązane wpisy:

Tagi: ,